Programy Dofinansowania Inwestycji Montażu Pomp Ciepła

Sprawdź, z którego programu dotacji możesz korzystać

CIEPŁE MIESZKANIE

 
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła tzw. kopciuchów w lokalach mieszkalnych wielorodzinnych. Głównym celem programu jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji gazów i pyłów cieplarnianych do środowiska. Beneficjentem głównym jest gmina. Końcowy odbiorca to właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego dochód roczny nie przekracza kwoty 120tys. Budynek podlegający dotacji nie może posiadać centralnego systemu ogrzewania i aktualnie powinien korzystać z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. Wysokość dotacji wynosi tutaj od 15 tys. zł do nawet 37,5 tys. Wniosek należy składać we właściwej dla lokalu mieszkalnego gminie, która zawiera umowę z beneficjentem końcowym.

Dofinansowanie Pomp Ciepła
Dotacje na pompę ciepla
CZYSTE POWIETRZE

„Czyste powietrze” to program, który polega na wsparciu finansowym mieszkańców domków jednorodzinnych, którzy chcą wymienić stare nieekologiczne źródło ciepła na paliwo stałe, na nowe np. pompę ciepła. Beneficjentami programu mogą zostać osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków jednorodzinnych – o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 135 000 zł (podstawowy poziom dofinansowania). Maksymalne kwoty na zakup oraz montaż pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej to obecnie: 19.400zł (podstawowy poziom dofinansowania), 28.100zł (podwyższony poziom dofinansowania) oraz 35.200zł (najwyższy poziom dofinansowania). Ostateczna wysokość przyznanego Tobie wsparcia zależy od wielu czynników np. poniesionych wydatków, spełnienia wszystkich warunków, %vat a przede wszystkim od Twoich dochodów

Dofinansowanie Pompy Ciepla Hartmann
MÓJ PRĄD

„Mój Prąd” to program skierowany dla właścicieli domków jednorodzinnych, którzy zakupili panele fotowoltaiczne. Aktualna wersja projektu przewiduje dofinansowanie do pomp ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej w kwocie 19 400zł. Nowe zasady programu, m.in. brak konieczności likwidacji aktualnego źródła ciepła, stanowią świetną alternatywę dla programu „Czyste Powietrze”. Jeżeli jesteś prosumentem i zamierzasz zakupić pompę ciepła – jest to program idealny dla Ciebie. Możesz otrzymać do 50% zwrotu poniesionych kosztów kwalifikowanych – warunek: inwestycje muszą zostać zakończone!

MOJE CIEPŁO

Jeżeli jesteś w trakcie budowy domu i dopiero wybierasz źródło ciepła to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidział również wsparcie dla Ciebie. Program „Moje ciepło” polega na dofinansowaniu instalacji pomp ciepła w domkach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Wnioskodawca powinien być wskazany w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy. W przypadku pompy ciepła woda/powietrze przysługuje Tobie dotacja w kwocie do 7.000 zł, jeżeli wybierzesz pompę gruntową będzie to około 21.000 zł.

ULGA TERMOMODERNIZACYJNA

Jeżeli kupisz nowoczesne urządzenie grzewcze jakim jest pompa ciepła możesz również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Łączy się „ona” z wieloma programami dotacyjnymi (trzeba jednak pomniejszyć odliczaną kwotę w PIT o wartość przyznaną w innym projekcie).

DOPŁATY GMINNE

Obok  wyżej wymienionych programów ogólnopolskich, istnieje wiele lokalnych dopłat do wymiany źródła ciepła na ekologiczną pompę. Projekty te mają ograniczony zasięg (gmina – miasto -powiat). Oferty lokalnie różnią się od siebie i warto przed rozpoczęciem inwestycji zainteresować się jakie istnieją zasady przyznania dopłaty w Twojej okolicy.

Zostań naszym klientem i uzyskaj kredyt oraz dotację