Dotyczy pomp ciepła typu powietrze-woda. Pompę ciepła należy zainstalować zgodnie ze sztuką budowlaną i instalacyjną oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami. Instalacja pompy ciepła to proces montażu i uruchomienia systemu grzewczego, który wykorzystuje energię cieplną pochodzącą z otoczenia (powietrza, wody lub ziemi) do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Pompy ciepła są urządzeniami ekologicznymi i efektywnymi energetycznie, które pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz obciążenia środowiska naturalnego w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną są doskonałym duetem.
Przed przystąpieniem do instalacji pompy ciepła, ważne jest zapoznanie się z rodzajami pomp i systemów grzewczych dostępnych na rynku, a także z odpowiednimi przepisami i normami dotyczącymi montażu i użytkowania pomp ciepła.
Rozpoczynamy od określenia potrzebnej mocy. Mamy do dyspozycji szereg metod. Najprostsza i najbardziej skuteczna jest oparta mocy jednostkowej w poszczególnych rodzajach budownictwa. Dostępna jest gama programów komputerowych, w tym kalkulator w bardzo popularnym portalu cieplowlasciwie.pl.
Dodatkowo możemy oceniać dotychczasowe zużycie paliw, jeżeli systemy grzewcze podlegają modernizacji. Dokładniej proces doboru podany jest w opracowaniu https://www.hartmann-int.eu/download/SUN-xxDC-DoborMocyPompyCiepla.pdf a poniżej ilustracja graficzna
Aktualne przepisy zawarte są w Dz.U. 2007 nr 120 poz. 826 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
W terenie z zabudową jednorodzinną należy zapewnić aby na granicy działek z zabudową mieszkaniową nie były przekraczane następujące poziomy hałasu 50 dB w porze dziennej i 40 dB w porze nocnej.
Wraz z odległością od źródła hałasu następuje redukcja jego poziomu. Zazwyczaj powietrzna pompa ciepła przy rozwijanej pełnej mocy spełnia wymagania w dzień w odległości 3 m i w nocy przy odległości 4 m..
Do poprawnej pracy pompy ciepła konieczne jest staranne zaprojektowanie i wykonanie instalacji hydraulicznej wg następujących wskazówek:
Ważne: Przed podłączeniem pompy ciepła instalacja musi zostać przepłukana w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń, osadów oraz resztek materiałów uszczelniających. Zanieczyszczenie skraplacza pompy ciepła może doprowadzić do obniżenia mocy pompy ciepła, zwiększenia zużycia energii elektrycznej oraz awarii.
Szczególną uwagę należy poświęcić instalacji elektrycznej. W miarę możliwości wykonać oddzielną skrzynkę rozdzielczą zawierającą: rozłącznik główny, licznik energii elektrycznej, zabezpieczenia nadmiarowo prądowe i przeciwporażeniowe.
Zadbać o odpowiednie przekroje przewodów elektrycznych, w szczególności gdy występują grzałki elektryczne.
Obowiązkiem użytkownika jest sprawdzenie uziemienia urządzenia oraz zlecenie pomiarów skuteczności izolacji elektrycznej i zabezpieczeń przeciwporażeniowych.
Przekazanie pompy ciepła do użytkowania to tzw uruchomienie. Wykonuje jest autoryzowany przedstawiciel producenta lub importera. Uruchomienie zazwyczaj składa się z następujących czynności:
Gdy urządzenie będzie działać poprawnie przez 10 minut bez żadnych problemów, wtedy uznaje się, że uruchomienie zostało zakończone.
Nowe budynki są zazwyczaj dostosowane do urządzeń niskotemperaturowych przez zastosowanie płaszczyznowych instalacji grzewczych typu ogrzewanie podłogowe, maty kapilarne a także klimakonwektorów. Dzięki niskim temperaturom zasilania instalacji CO rzędu 35oC uzyskujemy bardzo wysokie sprawności COP i niskie koszty eksploatacji.
Problem łazienkowych grzejników drabinkowych rozwiązujemy stosując grzałki elektryczne. Naturalne jest stosowanie funkcji chłodzenia w okresach letnich. Rozdzielacze ogrzewania podłogowego najczęściej mogą zostać wprost podłączone do wejścia i wyjścia inwerterowej pompy ciepła przez co koszt wykonania kotłowni zostaje bardzo zredukowany.
Pompę ciepła można zastosować do prawie każdej istniejącej instalacji centralnego ogrzewania z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe.
Dopasowanie obiegów uzyskuje się przez podłączane za pośrednictwem bufora równoległego, który pełni funkcję sprzęgła hydraulicznego i zarazem zbiornika powiększającego zład wody. Instalacje grzewcze wymagają zawsze intensywnego płukania i napełnienia wodą uzdatnioną. >
Stworzone przez Enjoy Ads Studio